Szukaj


Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy
klasztor
Klasztor w Komańczy (foto: P. Szechyński)
Klasztor sióstr Nazaretanek w Komańczy, znajduje się w dolnej części wsi, przy wyjeździe w kierunku Rzepedzi. Idąc lub jadąc od strony stacji PKP Komańcza, należy skręcić pod drugi z kolei wiadukt kolejowy, znajdujący się po lewej stronie szosy.
 

Zwiedzający poruszający się samochodem, mogą pod ów wiadukt skręcić. Zaraz za nim znajduje się niewielki parking na kilkanaście samochodów. Można też podjechać kawałek dalej, pod schronisko PTTK (dawna "Podkowiata"), jednak tu miejsca jest tylko na kilka aut. Najlepiej udać się tam pieszo, ponieważ klasztor znajduje się nie więcej niż 800m od wspomnianego wiaduktu. Poruszający się natomiast koleją, mogą wysiąść na znajdującym się przy wiadukcie przystanku Komańcza-Letnisko i udać w kierunku klasztoru ścieżką przez las, lub biegnącą równolegle do niej, wspomnianą drogą.

Pełna nazwa znajdującego się w Komańczy klasztoru to: Klasztor Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, stąd potoczna nazwa "Nazaretanki". Idee jego budowy wysunął ówczesny Ordynariusz Przemyski - Ks. Biskup Anatol Nowak, było to w roku 1927. Zgromadzenie to zostało powołane już w roku 1875 przez Franciszkę Siedlecką w Rzymie. Celem owego zgromadzenia jest szerzenie Miłości Bożej wśród ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin.

Obiekt, który obecnie zajmują siostry, ma swoje początki w roku 1929, kiedy został wmurowany kamień węgielny pod budowę przyszłego pensjonatu-letniska. Autorem projektu budynku był inż.F.Nadziakiewicz z Rymanowa. Obiekt został ukończony w roku 1931, jako pensjonat uzdrowiskowy na styl szwajcarski i miał służyć jako dom wypoczynkowy dla sióstr, te jednak szybko, bo już w roku ukończenia budowy (1931) wprowadziły się tu na stałe - dokładnie: w sierpniu.

W latach 1944-1950, klasztorna kaplica zastępowała kościół miejscowym wyznawcom obrządku łacińskiego (kościół rzymskokatolicki p.w. św. Józefa został zbudowany w latach 1949-1950).

Niemal od poczatku istnienia, część klasztoru nadal spełniała funkcję letniska. Na wypoczynek przyjeżdzało tu sporo ludzi z całego kraju, a spośród najbardziej znanych, należy wyliczyć profesora Kazimierza Bartela - trzykrotnego premiera RP, oraz Karola Wojtyłę - ówczesnego księdza-doktora, który zatrzymał się tu podczas letniej wędrówki po Bieszczadach.

Od 29 października 1955 do 28 października 1956, przebywał tu internowany przez władze PRL, Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Na pamiątkę tego faktu, utworzono w klasztorze Izbę Pamięci Kardynała w której zgromadzono wiele pamiątek związanych z jego obecnością w tym miejscu.

Izba pamięci otwarta jest dla turystów odwiedzających to miejsce, codziennie od 8:00 do 12:00, oraz od 14:00 do 18:00, klasztor można zwiedzac natomiast na ogół w godzinach 9:00 - 20:00.
W klasztornej kaplicy nadal odprawiane są nabożeństwa: w niedzielę o godz. 7:30 oraz o 17:30, natomiast codziennie (oprócz środy i świąt) o 7:00.

Kontakt z klasztorem:

(013) 467-70-56

38-543 Komańcza 27

Dom św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

 

P. Szechyński

Zobacz także:

50 rocznica napisania ślubów jasnogórskich przez ks.prymasa S. Wyszyńskiego w Komańczy 

 

 
Polecamy:  Noclegi Bieszczady
 
Materiały prezentowane na stronach serwisu (teksty, zdjęcia) chronione są prawem autorskim. Wykorzystanie wymaga zgody redakcji.
 © OKiWM 2006 www.komancza.info
 współpraca: Twoje Bieszczady