Szukaj


Cerkiew greckokatolicka (ob. prawosławna) pw. Orędownictwa Matki Bożej w Komańczy
Image
Cerkiew z 1802r. w Komańczy (foto: P. Szechyński)
Cerkiew prawosławna (obecnie) pw. Orędownictwa Matki Boskiej znajdowała się na wzgórku zwanym dawniej Pełeszuła Mirka, 50m  od szosy. Od skrzyżowania w centrum Komańczy należy jechać na Duklę. Po kilkuset metrach mijamy z lewej strony nową cerkiew greckokatolicką, natomiast ok. 300m dalej po prawej stronie znajduje się w/w cerkiew prawosławna.
 
Jest to obiekt w całości drewniany, pochodzący z roku 1802. Cerkiew została konsekrowana w roku 1805, jako cerkiew greckokatolicka. Odebrano ja grekokatolikom w roku 1963 i przekazano prawosławnym. Obok dzwonnica z 1834 roku, o konstrukcji słupowej, zwieńczonej "kopułką", oraz kilka zachowanych nagrobków dawnego cmentarza przycerkiewnego. Nowy cmentarz znajduje się z tyłu.

W cerkwi zachował się ikonostas pochodzący ze wsi Wołosianka z rejonu Przełęczy Użockiej z 1832 roku. Prawosławna cerkiew w Komańczy, jest jedną z trzech zachowanych cerkwi, zbudowanych w stylu wschodniołemkowskim (wariant bezwieżowy). Pozostałe dwie, to obiekty w Turzańsku i Rzepedzi. Cerkiew jest szalowana, trójdzielna, co oznacza, iż składa się z trzech głównych części z których każda zakończona jest kopułą. Kopuły zwieńczone są ośmiobocznymi cebulastymi wieżyczkami.  Jest ich 4 co odróżnia ten obiekt od pozostałych - czwarta znajduje się nad dobudowaną nieco później zakrystią, ale na osi cerkwi.  Całość na planie prostokąta (nawa na planie kwadratu).

Latem 2002 i 2003 wykonano przy niej drobne prace remontowe. Na wejście do środka poza sezonem, szczególnie dla osób indywidualnych, szanse są w tej chwili małe, za wyjątkiem czasu nabożeństw (liturgii). Natomiast w okresie wakacyjnym cerkiew jest udostępniana do zwiedzania każdej soboty w godzinach 17:00-19:00. Parafia skupia obecnie 22 rodziny.

Cerkiew spłonęła 13.09.2006. Podjęto decyzję o odbudowie.

Więcej o pożarze oraz zdjęcia: Pożar cerkwi w Komańczy  

 
Polecamy:  Noclegi Bieszczady
 
Materiały prezentowane na stronach serwisu (teksty, zdjęcia) chronione są prawem autorskim. Wykorzystanie wymaga zgody redakcji.
 © OKiWM 2006 www.komancza.info
 współpraca: Twoje Bieszczady