Szukaj


Cerkiew greckokatolicka pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Rzepedzi
Image
Cerkiew w Rzepedzi z 1824r. (foto: P. Szechyński)
Drewniana cerkiew w Rzepedzi nie znajduje się przy drodze głównej, aby tu trafić należy (jadąc od Komańczy): przejechać całą Rzepedź, tj. osiedle, przejazd kolejowy, po lewej minąć kościół i przy samym końcu wsi skręcić za drogowskazem w lewo na Rzepedź-Wieś. Będzie tu tablica informacyjna Szlaku Architektury Drewnianej na którym obiekt się znajduje. Po 1200m jazdy wąską, asfaltową dróżką, ciągnącą się wzdłuż potoku Rzepedka, po prawej stronie na wzgórzu ukaże się świątynia.

Cerkiew w Rzepedzi pod wezwaniem Świętego Mikołaja Biskupa, zbudowana została w 1824 roku (napis w nadropożu drzwi do babińca) na miejscu poprzedniej. Konstrukcja trójdzielna, wszystkie pomieszczenia jednakowej wysokości. Po II wojnie cerkiew używana była przez kościół - od roku 1949 jako kościół rzymskokatolicki, oraz kaplica grekokatolicka. Równocześnie z cerkwią wzniesiona została wolnostojąca dzwonnica. W 1987 r. cerkiew wróciła do rąk grekokatolików. Do dziś wewnątrz zachowały się fragmenty ikonostasu oraz dwa boczne ołtarze.

Światynia została odnowiona i przebudowana w 1896 roku. Zmieniono wówczas konstrukcję dachu i wykonano polichromię wnętrz (mal. Josip Bukowczyk). Gruntowny remont cerkwi, ukazujący jej stan obecny miał miejsce w roku 2000. Obok cerkwi znajduje się trójkondygnacyjna drewniana dzwonnica z 1824 roku, oraz cmentarz cerkiewny ze zrujnowaną drewnianą kostnicą.

 
Polecamy:  Noclegi Bieszczady
 
Materiały prezentowane na stronach serwisu (teksty, zdjęcia) chronione są prawem autorskim. Wykorzystanie wymaga zgody redakcji.
 © OKiWM 2006 www.komancza.info
 współpraca: Twoje Bieszczady