Szukaj


Suliła - widokowy szczyt nad Turzańskiem

suliła
Suliła ze szlaku niebieskiego (foto: P. Szechyński)
Suliła (znana również jako Kalnicka, Kalnicki Wierch) - jest to wybitny i widokowy szczyt (759m n.p.m) zamykający od północy dolinę Osławki (Turzańska). Sam wierzchołek Suliły zwany był dawniej Staje.

Ze względu na wysokość, szczyt mógłby wydawać się mało atrakcyjny, jednak wbrew pozorom, jest to doskonały punkt widokowy.

Najprościej na Suliłę można wyjść od strony Turzańska. Przechodzimy wieś (po drodze cerkiew w stylu wschodniołemkowskim, oraz najwyższa w polskich Karpatach drewniana dzwonnica) i dochodzimy do przełęczy (609) a następnie dalej dróżką polną w lewo w stronę szczytu, gdzie po chwili złapiemy szlak niebieski. Na samej przełęczy brak jest oznakowania szlaku, jednak w lewo jest tylko jedna droga - po około 100 metrach spotkamy pierwsze znaki szlaku. Niebieski szlak, który przebiega w tym miejscu przez przełęcz, biegnie z Chryszczatej przez Dział (830m n.p.m) do Sanoka. Warto podejść 200m szlakiem w strone Chryszczatej - są stąd ładne widoki na Suliłę oraz Chryszczatą. Wycieczke na Suliłę można odbyć również z pobliskiej Kalnicy, jednak jest to nieco dalej. 

Image
Widok z Suliły w kierunku B. Niskiego (foto: P. Szechyński)
Ścieżka od przełęczy na wierzchołek Suliły jest łagodna, podejście stąd nie powinno zająć więcej niż ¾ godziny. Natomiast z Chryszczatej na Suliłę czas przejścia wynosi około 2½ godziny. Tym samym szlakiem z Suliły do Sanoka, przez Lasy Seredyńskie i Morochów - przejdziemy w ok. 8½ h.

Przy dobrej pogodzie, po osiągnięciu szczytu (a raczej części jego wierzchołka, gdyż sam szczyt jest zalesiony) będziemy mogli podziwiać bardzo ładne widoki w trzech kierunkach, a po przejściu lasku i dojściu do masztu przekaźnika, także w stronę północną.

Doskonale ze szczytu widoczne jest pasmo Wysokiego Działu, od góry Dział, po samą Chryszczatą i dalej. W dolinie w kierunku południowo-wschodnim dawna wieś Kamionki. Nieco na południowy-zachód widoczne lasy nad Komańczą, Karnaflowy Łaz, oraz wyraźnie wystający z góry Sokoliska, przekaźnik telewizyjny (zwany "kogucikiem") nad Komańczą. Przesuwając wzrok dalej na zachód - doskonały widok w kierunku Beskidu Niskiego, między innymi widoczny dawny Jawornik. W dole fragment Turzańska, natomiast Rzepedź częściowo zasłania las.

Dysponując odrobiną czasu i mając w perspektywie ładna pogodę, która gwarantowałaby dobrą widoczność, warto odwiedzić ten niepozorny pagórek - nie będziemy żałować.

P. Szechyński

 
Polecamy:  Noclegi Bieszczady
 
Materiały prezentowane na stronach serwisu (teksty, zdjęcia) chronione są prawem autorskim. Wykorzystanie wymaga zgody redakcji.
 © OKiWM 2006 www.komancza.info
 współpraca: Twoje Bieszczady