Szukaj


Cerkiew greckokatolicka (ob. prawosławna) pw. ZMB w Szczawnem
cerkiew
Cerkiew w Szczawnem (foto: P. Szechyński)
Cerkiew ulokowana jest na niewielkim zboczu (skarpie) w pobliżu części wsi zwanej Szczawne-PGR. Wyjeżdżając ze Szczawnego (skrzyżowanie) w kierunku Rzepedzi należy przejechać przejazd kolejowy - zjazd do cerkwi kilkanaście metrów za przejazdem po prawej stronie. Obiekt będzie widoczny, łatwo poznać po charakterystycznym i niepowtarzalnym w tych okolicach dachu pomalowanym na kolor intensywnie zielony (remont dachu z roku 1973).
 
Cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Szczawnem jest obiektem drewnianym. Zbudowano ją w roku 1888 na podmurówce z kamienia łamanego, konstrukcji zrębowej. Trójdzielna, o poszczególnych członach na rzucie zbliżonym do kwadratu i jednakowej wysokości zrębu.
 
Cmentarz przycerkiewny (foto: P. Szechyński)
Cmentarz przycerkiewny (foto: P. Szechyński)
Jest to typ północnowschodni cerkwi łemkowskiej w wariancie wieżowym - posiada niewielką słupową wieżyczkę nad babińcem. Nad sanktuarium i nawą ośmioboczne wieżyczki z pseudolatarniami o cebulastych hełmach, wieżyczka nad babińcem kryta jest dachem namiotowym. Zakrystia w formie przybudówki kryta dachem trójspadowym. Zachowała się polichromia z 1925 roku.
 
Przy cerkwi drewniana dzwonnica z 1889r., oraz cmentarz parafialny z zachowanymi kilkoma dawnymi nagrobkami.
 
Polecamy:  Noclegi Bieszczady
 
Materiały prezentowane na stronach serwisu (teksty, zdjęcia) chronione są prawem autorskim. Wykorzystanie wymaga zgody redakcji.
 © OKiWM 2006 www.komancza.info
 współpraca: Twoje Bieszczady