Szukaj


50. rocznica internowania Księdza Prymasa S. Wyszyńskiego
Prymas w Komańczy
29 października 2005 r. około godz. 15.30, minęło 50 lat od chwili, kiedy władze państwowe PRL przywiozły Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego do Klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy na kolejny, czwarty już (po Rywałdzie Królewskim, Stoczku Warmińskim i Prudniku Śląskim) etap internowania. Tutaj to, na modlitwie i z dala od zgiełku świata, dojrzewała dziejowa misja Prymasa Tysiąclecia wobec Narodu i Kościoła w Polsce.
 
Tu powstały Jasnogórskie Śluby Narodu; tu został nakreślony i w szczegółach opracowany Program Wielkiej Nowenny przed Milenium Chrztu Polski; tutaj też zakończył się cały ponad trzyletni czas internowania Księdza Prymasa (aresztowany w Warszawie 25 września 1953 r.) i stąd – w dniu 28 października 1956 r.- powrócił do Warszawy. Z perspektywy czasu Ksiądz Prymas nazywał ów rok "czasem łaski".

Niedziela – 30.X.2005 r. – była dniem wejścia w ów szczególny jubileuszowy rok „czasu łaski”... dniem dziękczynienia Panu Bogu za to wszystko, czego z Bożej Opatrzności i pod opieką Bogurodzicy Maryi, internowany Ksiądz Prymas tutaj dokonał.

O godz.10.30 młodzież z Gimnazjum nr 2 Imienia Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zagórzu wykonała słowno-muzyczny program pt. Ślady Ojca, wprowadzając wszystkich zebranych w klimat dnia.

Przed uroczystością
Uroczystej Eucharystii, sprawowanej na balkonie klasztoru przewodniczył Metropolita Częstochowski, ks. abp Stanisław Nowak. Homilię wygłosił Przewodniczący Episkopatu ks. abp Józef Michalik, Metropolita Przemyski. Z wielkim pietyzmem przybliżył pielgrzymom osobę i dzieło Prymasa Tysiąclecia z trudnych, 50. lat  ubiegłego stulecia. Szczególną uwagę zwrócił na jego umiłowanie bez reszty Kościoła i Narodu, na jego heroiczną odwagę oraz bezgraniczne zawierzenie Bożej Opatrzności i Maryi, Królowej Polski, gdzie ma źródło jego wpływ na bieg historii naszej Ojczyzny w powojennym czasie. Powstałe w tym klasztorze Jasnogórskie Śluby Narodu i Wielka Nowenna, przygotowujące cały naród do 1000–lecia Chrztu Polski, w ogromnej mierze przyczyniły się do duchowego i moralnego odrodzenia udręczonego stalinowskim reżimem polskiego ludu i Kościoła.
 
Procesja do figury św. rodziny
Bezpośrednio po Mszy świętej - po gromkim śpiewie Boże coś Polskę - odbyło się poświęcenie figury Świętej Rodziny (wykonanej w porcelicie przez Magdalenę Rokosa z Blachowni), usytuowanej na skalniaku przed klasztorem. Pieśnią ku czci Świętej Rodziny -  Nad doliną zieloną - siostry nazaretanki wprowadziły zebranych w klimat Rodziny Nazaretańskiej. Rodzino, Rodzino Święta, przykładem nam służ; napełniaj pokojem serca, miłości nas ucz! – rozbrzmiewała modlitwa setek serc... Ksiądz Arcybiskup J. Michalik podjął temat. Kilkoma słowami ukazał piękno i ogromną wagę rodziny ludzkiej, wzorującej się na tamtej – Bożej Rodzinie. Jaka rodzina – taki Naród, taki i Kościół ...

Image
Figura św. rodziny
Siostry nazaretanki, które w tym miejscu – 50 lat temu – „przygarnęły” do swej wspólnoty internowanego Prymasa Polski, Stefana Kard. Wyszyńskiego, czuwały nad jego zdrowiem, bezpieczeństwem i ofiarnie pomagały mu w twórczej pracy, teraz przybywającym tu pielgrzymom i turystom pomagają niejako odczuć duchową jego obecność, spotkać go niejako na ścieżkach, którymi kiedyś wędrował... Temu m.in. służy Dróżka Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, wzdłuż której ustawione są kamienne tablice z fragmentami Ślubów Jasnogórskich.
 
Materiały prezentowane na stronach serwisu (teksty, zdjęcia) chronione są prawem autorskim. Wykorzystanie wymaga zgody redakcji.
 © OKiWM 2006 www.komancza.info
 współpraca: Twoje Bieszczady
hosting i wdrożenie CMS webfabryka.pl © 2006