Szukaj


Maniów
Image
Dolina Maniowa
Osada powstała w połowie XVI w. i stanowi przedłużenie Woli  Michowej. W XIX w. był tu folwark, młyn, cerkiew pw. św.Mikołaja. Z cerkwi przetrwała podmurówka i dziewięć nagrobków na przycerkiewnym cmentarzyku. Przed wojną Maniów liczył ok. 400 mieszkańców.

Obecnie jest tu  kilkanaście domów, w których zamieszkuje 14 rodzin. Zachowało się kilka  łemkowskich chyży. Nazwiska kolejnych właścicieli tutejszego majątku to hr. T. Castex, hr. E. d'Ollone, Alfred Edler Porada Rappaport.

Droga, która odbija przy moście na północ, doprowadzi po trzech kwadransach do kotlinki, gdzie ścieżki się rozchodzą: w lewo wiedzie na grzbiet Krąglicy (943 m) i do szlaku czerwonego tuż za przełęczą Żebrak - po 3/4 godz.; środkowa wznosi się środkiem grzbietu i wychodzi na Jaworne (992 m) po 1/2 godz.; prawa podąża wzdłuż potoku i w podobnym czasie wyprowadza na przełęcz (928 m), gdzie przy szlaku  czerwonym zaczyna się szlak czarny na Łopiennik.
 
Image
Dawny cmentarz w Maniowie
Niedaleko, w stronę Żubraczego, znajduje się przy szosie murowana kapliczka z baniastym hełmem. Przed 1980 rokiem odprawiano w niej  nabożeństwa greckokatolickie, później w obrządku  rzymskim. Skręcając tu w lewo, do lasu, dojść można po ok. 200 m do tzw. dawnego schroniska studenckiego wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej "Szczerbanówka". Nazwa ta pochodzi od nieistniejącej wsi położonej nieopodal w kierunku Cisnej.

Gdy utrzymanie Szczerbanówki okazało się zbyt kosztowne politechnika ze schroniska zrezygnowała. Zaczęli pomieszkiwać tu bieszczadnicy. Ziemianka stanowiąca dawne schronisko chyliła się ku upadkowi, aż całkiem się zapadła.
 
Image
Kamienna piwnica w Maniowie
Jednym z ostatnich mieszkańców całkowitej już ruiny był wybitny rzeźbiarz Janusz Zubow. Wielu bieszczadników rzeźbi w lipowych klocach, najczęściej neurotyczne świątki; Janusz: absolwent warszawskiej ASP, niegdyś wystawiał swe prace w Nowym Jorku, później tworzył swe madonny i macierzyństwa między Kulasznem a Cisną, głównie w Woli Michowej w Latarni Wagabundy.
 
Obecnie Szczerbanówka jest prywatną własnością byłych gospodarzy bazy turystycznej "Koniec Świata" w Łupkowie. Można tu znaleźć nocleg o ile nie ma się większych wymagań. Największym atutem tego miejsca, oprócz walorów krajobrazowych jest życzliwość gospodarzy - Jankesa i Justyny. Uwaga - obiektu strzegą groźne psy.

W. Gosztyła

 
Materiały prezentowane na stronach serwisu (teksty, zdjęcia) chronione są prawem autorskim. Wykorzystanie wymaga zgody redakcji.
 © OKiWM 2006 www.komancza.info
 współpraca: Twoje Bieszczady
hosting i wdrożenie CMS webfabryka.pl © 2006