Szukaj


V Kongres Internautów Miłosników Bieszczadów - Smolnik'2006

Image
I się zaczęło (foto: P. Szechyński)
Już po raz piąty miało miejsce spotkanie pod hasłem KIMB – Kongres Internautów Miłośników Bieszczadów a po raz drugi odbyło się ono na terenie Gminy Komańcza.

Rok temu internauci zaszczycili swoją obecnością schronisko „Pantałyk” w Dołżycy k. Komańczy, w roku bieżącym „Zagrodę Chryszczata” w Smolniku nad Osławą. Wymiana doświadczeń i wspólna zabawa wypełniły czas weekendu 20 – 21 maja. Większość uczestników przybyła samochodami, jednak z pobliskiej Woli Michowej, ze schroniska „Latarnia Wagabundy” przyjechała drezyna wąskotorowa z dwuosobową ekipą – maszynistą i gitarzystą.

W spotkaniu wzięło udział ok. 20 uczestników (znacznie mniej niż w latach poprzednich), w tym małżeństwo z Danii podglądające ptaki i para majowych nowożeńców z Polski. Atmosfera była luźna i przyjazna, przewodnim motywem muzycznym była piosenka Wojciecha Młynarskiego „Po prostu wyjedź w Bieszczady”, oprócz ballad przy gitarze było sporo jazzu w znakomitych wykonaniach (niestety – tym razem - wyłącznie z płyt). Można odnieść wrażenie, że wyrafinowane (jeszcze w tych stronach) formy komunikacji i jazz na najwyższym poziomie doskonale harmonizują z bieszczadzkimi klimatami.

Jedyną bodaj rzeczą, która mogła zdziwić była użyta w tytule imprezy forma rzeczownika „Bieszczad”, zamiast „Bieszczadów”. Teoretycznie obie formy są poprawne, ale miłośnicy Bieszczadów powinni wiedzieć, że: forma „Bieszczadów” była jedyną obowiązującą przed II wojną światową – wszyscy są świadomi faktu, że zasadnicze zmiany na tych terenach zaistniały po akcji „Wisła” w 1946 roku, a po drugie „Bieszczadów”, bo „Beskidów”, a nie „Beskid”. Miejmy nadzieję, że spotkanie w przyszłym roku znów się odbędzie – o ile nie wcześniej np. jesienią, że będzie równie udane, że forma rzeczownika zostanie zmieniona, a przynajmniej nie będzie przeszkadzała niektórym uczestnikom.

W. Gosztyła

Poniżej fotorelacja z imprezy, zdjęcia: P. Szechyński

Image
Zagroda Chryszczata, miejsce V KIMB

Image
Zagroda Chryszczata

Image
Kapela Bieszczadzkie Echo

Image
Zajęcia w podgrupach

Image
Gra Bieszczadzkie Echo - w tym składzie od 3 dni
  
Polecamy:  Noclegi Bieszczady
 
Materiały prezentowane na stronach serwisu (teksty, zdjęcia) chronione są prawem autorskim. Wykorzystanie wymaga zgody redakcji.
 © OKiWM 2006 www.komancza.info
 współpraca: Twoje Bieszczady