Szukaj


Czystogarb (Czystohorb)
Image
Czystogarb, osiedle po PGR (foto: P. Szechyński)
Czystogarb to niewielka osada w Beskidzie Niskim, położona na zachód od Komańczy, przy trasie Komańcza - Tylawa. Wieś położona jest na wysokości 578m n.p.m w dolinie potoku Barbarka.
 
Wieś (na prawie wołoskim) założyli w dobrach królewskich - w roku 1524 - synowie sołtysa Komańczy pod nazwą Czistihorb. W roku 1552 na Czistihorb składało się jedenaście gospodarstw. Przyjeła się nazwa Czystohorb. Po likwidacji królewszczyzny wies przeszła (1819r.) w ręce prywatne.
 
W roku 1920 wybudowano drewnianą cerkiew greckokatolicką, która spłonęła w roku 1943 na skutek zaprószenia ognia. Przed II wojną światową Czystohorb liczył 860 mieszkańców - w tym ok. 100 Romów - grekokatolików. Osada (dzielnica) cygańska znajdowała się w miejscu obecnych pozostałości zabudowań PGR i nosiła nazwę Pustki.
 
Image
Kościółek w Czystogarbie (foto: P. Szechyński)
W roku 1946 ludność Czystohorbu wysiedlono do Związku Radzieckiego. Kilka lat później powstało tu Państwowe Gospodarstwo Rolne, które rozbudowano w latach 80. W Czystohorbie znajdowało się również więzienie.
 
Obecnie wieś zamieszkuje ponad 300 mieszkańców, zajmując tereny dawnej wsi oraz - głównie - osiedle popegeerowskie (na zdjęciu obok) znajdujące się na wzniesieniu przy szosie, która oddzielała PGR od osiedla. 100m poniżej, w kierunku Komańczy wzniesiona została niedawno kaplica rzymskokatolicka. Jest to kościółek filialny parafii pw. św. Onufrego w Wisłoku Wielkim. Msze w niedziele odbywają się o godzinie 10:30.
 
Pierwotna nazwa Czystohorb była w latach 70 i 80 wyjątkowo często zmieniana. Najpierw na Czystogarb, potem w roku 1977 podczas najbardziej intensywnego okresu, kiedy to w samych Bieszczadach zmieniono ponad 60 nazw wsi - na Górną Wieś. Wkrótce powróciła nazwa Czystohorb, jednak na bardzo krótko - ostatecznie przyjęto nazwę Czystogarb, jednak kto wie czy nie powróci jeszcze nazwa oryginalna.
 
W Czystogarbie zachowało się miejsce po cerkwi, kapliczki i krzyże przydrożne oraz kilka chyży. Obecnie we wsi znajduje się m.in sklep spożywczy oraz pole namiotowe (przy wylocie na Komańczę), można tu również nabyć sery owcze. 
 
wykorzystano: W Gminie Komańcza, wyd. Roksana, Krosno 1999 
 
Polecamy:  Noclegi Bieszczady
 
Materiały prezentowane na stronach serwisu (teksty, zdjęcia) chronione są prawem autorskim. Wykorzystanie wymaga zgody redakcji.
 © OKiWM 2006 www.komancza.info
 współpraca: Twoje Bieszczady