Szukaj


100 lecie Jeziorek Duszatyńskich - 19.05.2007

Image
Obelisk przy jeziorku (fot. P. Szechyński)
Na sobotę 19 maja 2007 zaplanowano obchody 100 lecia Jeziorek Duszatyńskich oraz 50 lecia powstania rezerwatu Zwiezło. Po piątkowych, całodziennych opadach deszczu, sobota przywitała nas przyjemną, słoneczną aurą.

Uroczystość, która miała odbyć się przy górnym jeziorku, zaplanowano na godzinę 13. Uczestnicy podążali w tym kierunku już od rana. Przewodnicy sanockiego oddziału PTTK, prowadzili grupy w kierunku jeziorek z 4 kierunków: Komańczy, Rabego, przełęczy nad Turzańskiem (609) oraz Woli Michowej. Turyści indywidualni oraz organizatorzy i pomysłodawcy obchodów szli do celu z Duszatyna. Licznie rezpreznowany był również bieszczadzki GOPR. Pierwsze grupki zaczęły pojawiać się przy górnym jeziorku już przed godziną 12.

Około godziny 13.00 – z małym poślizgiem – uroczystość otworzył prezes sanockiego koła PTTK „Ziemia Sanocka” Krzysztof Prajzner. Wokół zgromadziło się ok.250 osób. Następnie głos zabierali kolejno m.in. Wójt Gminy Komańcza Stanisław Bielawka, dyrektor Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych Krajobrazowych Krośnie – Jan Stachyrak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Komańcza – Władysław Budzyń, Naczelnik BG GOPR – Grzegorz Chudzik, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie - Edward Marszałek. W swoich krótkich wystąpieniach przypomnieli oni o roli jaką odgrywają Jeziorka Duszatyńskie oraz cały pobliski teren w turystyce, o nieprzebranych bogactwach przyrody tej okolicy oraz konieczności pielęgnowania i ochrony tego jakże urokliwego zakątka.

Image
Z prawej dyrektor Stachyrak (fot. P. Szechyński)
Następnie dokonano symbolicznego odsłonięcia obelisku z tablicą pamiątkową, który stanął przy górnym jeziorku. Tablicę poświęcił kapelan leśników ks. dr Jan Cebulak, przypominając m.in. o 4 wizytach ks. Karola Wojtyły w tym miejscu. Po nim głos zabrał kapelan przewodników ks. Piotr Bartnik

Zauroczenie późniejszego papieża tym miejscem, zostało uwiecznione na owej tablicy, cytatem z dramatu „Przed sklepem jubilera”:

„Nie zapomnę nigdy tych jeziorek, co zaskoczyły nas po drodze jakby dwie cysterny niezgłębionego snu.” – Karol Wojtyła.

Na koniec uczestnicy uroczystości ustawili się do pamiątkowego, grupowego zdjęcia przy obelisku – co zważywszy na liczbę osób oraz otoczenie wyszło średnio – nie mniej większość się „załapała”. Wszyscy zebrani zostali zaproszeni przez gospodarzy na biesiadę do Duszatyna, gdzie miały mieć miejsce dalsze uroczystości.

Schodzenie szło wszystkim znacznie sprawniej (i radośniej) niż kierunek przeciwny, bo jak to z góry – nogi same niosą. W powietrzu unosił się ledwie słyszalny głos: „całe szczęście że na Chryszczatej nie było czegoś do upamiętnienia” ;) Zapach jedzenia oraz perspektywa łyknięcia czegoś z lodówki również dodawały tempa.

Image
Rozpoczęła się ceremonia (fot. P. Szechyński)
Warto również wspomnieć, że zmieniony nieco został przebieg szlaku czerwonego na odcinku Duszatyn – jeziorka. Ze względu na błotnistą zazwyczaj drogę, którą biegł do tej pory, obecnie szlak biegnie lasem, równolegle do niej. Nie odchodzi on nigdzie więcej niż 50m od drogi, jednak pomysł był dobry – jest tam mniejsze błoto zazwyczaj a w upalne dni dodatkowo idzie się przyjemniej, gdyż miejsce jest zacienione. Należy również odnotować, że wykonano nowe mostki w okolicy jeziorek – m.in. w miejscu gdzie obchodziło się jeziorko dolne i należało przechodzić przez błotnisty parów. Niestety w tym przypadku wykonanie jest na „trzy minus”. Kładki wykonano z okorowanych, ułożonych w poprzek żerdzi i idzie się po tym jak po lodzie. Jest tylko kwestią czasu, kiedy ktoś skręci nogę.

Zaspany zazwyczaj o tej porze roku Duszatyn, dziś tętnił życiem. Na co dzień najbardziej rzucający się w oczy bar „U Bożenki” zupełnie zniknął wśród rozstawionych wokół ławek, parasoli i stoisk z gastronomią. Pośrodku stanął wielki namiot w którym biesiadowali organizatorzy i goście specjalni. Wewnątrz zainstalowano scenę, na której występowały regionalne zespoły. Swoją legendę o powstaniu jeziorek opowiedział jej autor – Andrzej Potocki a wiersz o jeziorkach zarecytował „bard Bieszczadu” – Ryszard Szociński.

Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali okolicznościowe plakietki, lokalne widokówki oraz bardzo ładnie i ciekawie wydany specjalnie z tej okazji folder o jeziorkach i rezerwacie Zwiezło.

Impreza rozkręciła się na dobre. Dużym powodzeniem cieszyła się darmowa grochówka, ale nie żałowano sobie również innych potraw i trunków. Słoneczna aura pozwoliła bawić się do wieczora. Biesiada zakończyła się ok. godziny 21.00, kiedy to większość uczestników powoli rozeszła się do domów.

P. Szechyński

 

 

Image
Tablica pamiątkowa (fot. P. Szechyński)

Image
TVP Rzeszów sprawdza czy w jeziorku są ryby ;) (fot. P. Szechyński)

Image
Z prawej ksiądz Piotr Bartnik (fot. P. Szechyński)

Image
Uroczystość (fot. P. Szechyński)

Image
Zebrało się ok. 100 osób (fot. P. Szechyński) 
Materiały prezentowane na stronach serwisu (teksty, zdjęcia) chronione są prawem autorskim. Wykorzystanie wymaga zgody redakcji.
 © OKiWM 2006 www.komancza.info
 współpraca: Twoje Bieszczady
hosting i wdrożenie CMS webfabryka.pl © 2006