Szukaj


Komańcza - wyciąg orczykowy

Wyciąg orczykowy.

Image Dojazd od strony Cisnej, Dukli lub Szczawnego. Parking na przeciwko przebudowanej restauracji "Pod kominkiem". Dojście do wyciągu: ścieżką (nie drogą) zaraz przed restauracją (idąc od strony skrzyżowania), następnie po przejściu mostku na Osławicy skręcamy w lewo i idąc wzdłuż potoku dojdziemy do wyciągu. W roku 2007 został wyremontowany mały parking pod wyciągiem oraz droga dojazdowa. Samochód można zostawić również na parkingu przy skrzyżowaniu. Najlepsze kasyna online można znaleźć w następujących linkach.

Zanim powstał obecny wyciąg orczykowy (lata 80-te), wcześniej w tym samym miejscu działał wyciąg zaczepowy, tzw. "wyrwirączka". To były czasy :-) Wyciąg położony jest na stoku Dyszowej (719 m n.p.m.).

Podstawowe dane:
Długość trasy 450m, różnica wysokości 82m, przepustowość ok. 330 osób/godz, stok północny. Brak oświetlenia i naśnieżania. Instalacja oświetlenia jest planowana w przyszłości.

Od sezonu 2007/2008 wyciąg posiada ratrak.

Czynne: nieczynny ze względu na brak dzierżawcy.

Na zamówienie instruktor. Gastronomia na miejscu.

Wyciąg
Wyciąg w Komańczy (foto: W. Gosztyła)
W dolnej części trasy, niemal na jej środku, rosło do niedawna rozłożyste drzewo, o średnicy pnia około 70-80cm. Na okres zimowy obwiązywane było materacem. Widziałem już takich, którzy chcieli wypróbować, czy jest wystarczająco miękki :-) Drzewo zostało wycięte.

Ze względu na położenie stoku, pokrywa śnieżna utrzymuje się tu bardzo długo.

Wyciąg idealny dla początkujących. Wadą bywają częste choć krótkotrwałe postoje, które wynikają z faktu, iż przy wypinaniu z orczyka, należy poczekać aż "kosz" objedzie koło napędowe i puścić orczyk w momencie gdy już wraca do nas. W przeciwnym wypadku linka orczyka zostaje wplątana pomiędzy koło, a linę główną i jedynym wyjściem jest zatrzymanie wyciągu i wyplątanie linki.

Telefon: ............

Informacja Turystyczna, telefon: (013) 467-70-76, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. 

Cennik (2009):

  • 10 wjazdów: 14zł
  • młodzież do lat 16 - 10 wjazdów: 12zł + 2 gratis
Noclegi: schronisko PTTK przy drodze do klasztoru, kwatery prywatne, hotel/restauracja "Pod Kominkiem".

Image
Ratrak na stoku (foto: W. Gosztyła)
 
 
Polecamy:  Noclegi Bieszczady
 
Materiały prezentowane na stronach serwisu (teksty, zdjęcia) chronione są prawem autorskim. Wykorzystanie wymaga zgody redakcji.
 © OKiWM 2006 www.komancza.info
 współpraca: Twoje Bieszczady