Szukaj


Osławica
Osławica, dawny PGR (foto: P. Szechyński)
Niewielka osada na trasie Komańcza - Cisna, pomiędzy Radoszycami a Nowym Łupkowem.

Wieś o nazwie Osławica lokowano na prawie wołoskim ok. roku 1530. Po roku 1944 wieś została wysiedlona a zabudowan uległa zniszczeniu, włącznie z cerkwią z roku 1821. Nie zachowały się żadne ślady.

Dziś to mikroskopijna osada "popegeerowska" na którą składa się zaledwie kilka zabudowań. Jedno gospodarstwo agroturystyczne o dość wysokim standardzie, brak sklepu spożywczego (najbliższy w Radoszycach oraz Nowym Łupkowie i Smolniku).

Na miejscu można zakupić sery i mleko kozie (tabliczka przy szosie wskazuje kierunek). Przystanek PKS oraz poniżej osady przystanek PKP linii Zagórz - Łupków. Zaraz za  Osławicą (w kierunku Nowego Łupkowa) bacówka po lewej stronie szosy - możliwość zakupu oscypków oraz buncu. Nieco wcześniej (okolice mostu nad torami) niewielkie rozlewisko z żeremiem bobrów. Tuż za wsią w kierunku Komańczy ciekawy krzyż przydrożny po prawej stronie szosy.

P. Szechyński

 
Materiały prezentowane na stronach serwisu (teksty, zdjęcia) chronione są prawem autorskim. Wykorzystanie wymaga zgody redakcji.
 © OKiWM 2006 www.komancza.info
 współpraca: Twoje Bieszczady
hosting i wdrożenie CMS webfabryka.pl © 2006