Szukaj


Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Piotra i Pawła w Łupkowie
kosciół
Kościół w Nowym Łupkowie (foto: P. Szechyński)
Parafia rzymskokatolicka w Łupkowie została powołana przez biskupa Ignacego Tokarczuka dn. 30.06.1979r.

Wcześniej Łupków należał do parafii Komańcza, gdzie proboszczem był ks. Stanisław Porębski. Od początku lat 70 nauka religii odbywała się w domach prywatnych, którą prowadzili ks. Józef Chmura i ks. Bolesław Burek.

Od 1978r w prywatnej altance utworzono kaplicę w której odprawiano Mszę Świętą. Pierwszym proboszcem parafii w Łupkowie został ks. Zdzisław Pokrywka, który wybudował plebanię wraz z salką katechetyczną. W miejscu obecnego murowanego kościoła postawił prowizoryczną drewnianą kaplicę (obecnie kaplica ta służy jako kościół filialny w Woli Michowej).

Image
Nowy kościół w Woli Michowej - wizualizacja
Image
Kaplica w Woli Michowej (foto: W. Gosztyła)
Image
Cerkiew w Smolniku, obecnie kościół (foto: W. Gosztyła)
Od roku 1985 proboszczem parafii zostaje ks. Andrzej Kołodziej, który przewodniczy budowie nowego kościoła, oddanego do użytku w roku 1991.

Od roku 1993 ks. Jan Balicki uzupełnia wyposażenie kościoła, m.in. instaluje dwie rzeźby patronów parafii. Grupa skazanych Z.K w Łupkowie, przebudowuje prezbiterium, wykonują również renowację zabytkowych ław kościelnych sprowadzonych z Bukowska.

W 1996r. parafię obejmuje ks. Leszek Gruszecki, który wykonuje posadzkę w kościele. W roku 1998 proboszczem parafii zostaje ks. Marek Jurkiewicz, który porządkuje teren wokół kościoła i plebani, oraz wykonuje ogrodzenie.

W roku 2001 proboszczem zostaje ks. Zbigniew Jakieła, który kontynuje dzieło przebudowy i rozbudowy parafii.

W roku 2005 wraz z wiernymi kościoła filialnego w Woli Michowej podjął on trud budowy nowego kościoła, który stanie w miejscu obecnej kaplicy w Woli Michowej. Wola Michowa wzbogaci się w najbliższym czasie o nowy kościół, który powstanie w miejscu istniejącej kaplicy. Będzie on kościolem filialnym parafii w Łupkowie.

Od 26 sierpnia 2006r. proboszczem parafi zostaje ks. Tadeusz Włoch. W październiku 2006r. organizuje I pielgrzymkę parafialną na Jasną Górę. Z wielkim zaangożowaniem podjął nadzór nad gromadzeniem fonduszy na budowę kościoła w Woli Michowej.

Parafia obejmuje sześć miejscowości, posiada na dzień dzisiejszy dwa kościoły filialne: zabytkową cerkiew p.w. św. Mikołaja w Smolniku i drewnianą kaplicę p.w. M.B. Częstochowskiej w Woli Michowej.

Wojciech Gosztyła

(wykorzystano: rys historyczny z kalendarza parafialnego 2005r. J.Kukla)  

 
Polecamy:  Noclegi Bieszczady
 
Materiały prezentowane na stronach serwisu (teksty, zdjęcia) chronione są prawem autorskim. Wykorzystanie wymaga zgody redakcji.
 © OKiWM 2006 www.komancza.info
 współpraca: Twoje Bieszczady