Szukaj


Kamieniołom w Komańczy - wodospad okresowy
wodospad
Wodospad okresowy (foto: P. Szechyński)
Nieczynny obecnie kamieniołom znajduje się na samym końcu Komańczy - jadąc w kierunku Rzepedzi, zaraz za tablicą drogową oznaczającą koniec terenu zabudowanego, po lewej stronie drogi przed ostrym zakrętem.
 
Aby się tam dostać należy przejść drewniany mostek nad potokiem Osławica a następnie tory kolejowe. Teren kamieniołomu jest dość rozległy (jak na te warunki) a same pozostałości po nim w postaci ściany skalnej stosunkowo ciekawe.
 
Mniej więcej pośrodku kamieniołomu niewielki potoczek, który znajdował się nad nim, zmienił nieznacznie swój bieg i spływa bezpośrednio po ścianie kamieniołomu. Powstały w ten sposób wodospad jest prawdopodobnie najwyższym w tym rejonie, woda spada z wysokości przekraczającej 15 metrów - tworząc w zasadzie dwa znajdujące się niedaleko siebie wodospadu.
 
Niestety jak sama nazwa wskazuje - wodospad jest okresowy. Tzn. im mniej czasu upłynęło od ostatnich opadów deszczu lub im dłużej pada, tym jest on efektowniejszy. W okresie długotrwałej "suszy" zanika niemal zupełnie i po ścianie sączy się ledwie widoczna strużka.
 
Są jak widać miejsca, gdzie warto sie udać kiedy pada deszcz :)
 
P. Szechyński
 
Polecamy:  Noclegi Bieszczady
 
Materiały prezentowane na stronach serwisu (teksty, zdjęcia) chronione są prawem autorskim. Wykorzystanie wymaga zgody redakcji.
 © OKiWM 2006 www.komancza.info
 współpraca: Twoje Bieszczady